Spotkanie z sędzią Anną Marią Wesołowską

Dodał Małgorzata Mikieko. Kategoria Aktualności i wydarzenia

02 października 2018 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z sędzią Anną Marią Wesołowską. Jest to postać znana z programów telewizyjnych o tematyce prawno-sądowniczej (‘’Sędzia Anna Maria Wesołowska’’ oraz ‘’Wesołowska i mediatorzy’’). Prawniczka jest sędzią w stanie spoczynku. Oznacza to, że nie wykonuje już czynnie zawodu. Jest to odpowiednik emerytury pracowniczej.
Około godziny 11:00 przewodniczący klas zebrali się pod sekretariatem, aby wraz z Dyrekcją, Nauczycielami i przewodniczącą samorządu szkolnego dokonać uroczystego otwarcia kącika porad prawnych. Jest to szczególne miejsce w naszej placówce, ponieważ umiejscowiona jest tam skrzynka korczakowska. Inspiracją dla jej utworzenia była podoba skrzynka, znajdująca się w sierocińcu Janusza Korczaka. Dzięki niej każdy uczeń ma możliwość zachować anonimowość i uzyskać pomoc w wielu kwestiach prawnych. Słowa Janusza Korczaka są tego najlepszym dowodem. ‘’Najważniejszą wartość mają listy, w których ktoś pisze, czego nie może powiedzieć rodzicom albo nie wolno powiedzieć w szkole. To, o czym dzieci mówią między sobą, a teraz mają możność szczerze powiedzieć, bez wstydu i strachu, że je wyśmieją.”
Godzinę później wszyscy zgromadzeni udali się do hali sportowej, gdzie odbył się wykład. Sędzina opowiadała nam o prawdziwych sprawach sądowych.
Przedstawiła szczególnie trudne przypadki złamania prawa. Byliśmy zdumieni jak wiele przeżyła i ile wyroków wydała. Szczególnie poruszył mnie przypadek ‘’chłopca z różą’’. Przeraził mnie fakt, że przestępcą stał się młody człowiek, który cieszył się dobrą opinią i był wzorowym uczniem. Anna Maria Wesołowska uświadomiła wielu uczniom, że z pozoru niewinne zachowania mogą doprowadzić do ludzkich tragedii. Uczuliła, że nasze szkolne wybryki, wyzwiska, docinki są źródłem smutnych historii. Podlegają także karom sądowym, ponieważ w wielu przypadkach można uznać je za szykanowanie rówieśników.
Na uwagę zasługuje fakt, że moje koleżanki i koledzy byli bardzo zainteresowani tematyką spotkania. Mieliśmy możliwość zadawania nurtujących nas pytań. Cieszył fakt, że otrzymywaliśmy wyczerpujące i fachowe odpowiedzi. Pani sędzia chętnie z nami dyskutowała i nie okazywała zniecierpliwienia. Szczególnie podobało nam się to, że mogliśmy uzyskać od niej autograf i zrobić pamiątkowe zdjęcie. Myślę, że to spotkanie wielu z nas zapamięta na długie lata i będzie stanowiło cenną lekcję życiową. Jestem bardzo szczęśliwa, że mieliśmy okazję spotkać się z tak doświadczoną i mądrą kobietą.

Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego
Oliwia Suty kl. 8B

Organ prowadzący

Gmina Siechnice
z siedzibą
w Urzędzie Miejskim

ul. Jana Pawła II
55-011 Siechnice

Organ nadzorujący

Dolnośląskie
Kuratorium Oświaty

Pl. Powstańców
Warszawy 1
50-153 Wrocław
Kontakt

Kontakt

55 - 010 Święta Katarzyna
ul. Główna 94
tel./fax: 71 311 63 78
Biuletyn Informacji Publicznej
Menu
Menu