Do rodziców uczniów klasy I

Dodał sk. Kategoria Aktualności i wydarzenia

 

Drodzy Rodzice Uczniów klas I

 

W związku z sytuacją zagrożenia epidemiologicznego zostaliśmy zmuszeni do zmiany wielu planów, m. in. odwołania corocznego, czerwcowego spotkania

z rodzicami uczniów klas pierwszych, których dzieci podejmą obowiązek szkolny 1 września 2020 roku.

Rozpoczęcie nauki dziecka w klasie pierwszej to bardzo duża zmiana. Aby proces przystosowania się dziecka do nowej rzeczywistości przebiegł spokojnie, warto o tym pomyśleć i dobrze się przygotować. Panie, specjalistki pracujące w zespole nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej przygotowały dla Państwa ważne informacje oraz rady, które pozwolą przygotować dzieci na ten ważny moment.

Oto, jakie chciałyby przekazać Państwu istotne rady:

 

1. Ważne jest pozytywne nastawienie dziecka do nauki w szkole. Warto ją przedstawić jako ciekawe miejsce, w którym można zdobyć zupełnie nowe umiejętności.

2. Opowiedzmy dziecku o swoich pierwszych dniach w szkole

i przyjaciołach, których w niej poznaliśmy. Może nadal się przyjaźnimy

i nasze dziecko ich zna jako ciocie i wujków? Pokażmy zdjęcia

z przeszłości.

3. Nie straszmy dziecka! Jeżeli obawiamy się, że nie poradzi sobie w szkole, absolutnie mu o tym nie mówmy i nie pozwólmy, aby usłyszało naszą rozmowę na ten temat. Złego zdania o nauczycielach, dzieciach zapisanych do placówki czy innych kwestiach związanych z organizacją szkoły również nie przekazujmy kilkulatkowi.

Skupmy się na tym co dobre – jak wiele przyjaźni będzie mogło nawiązać dziecko oraz jak dużo ciekawych rzeczy się nauczy. Nie zapomnijmy również wspomnieć o wycieczkach oraz klasowych imprezach – Mikołajkach czy balu karnawałowym.

4. Opowiedzmy dziecku o szkole – o tym, co będzie tam robiło i czym różni się od przedszkola. Zaplanujmy razem czas na odrabianie lekcji. Powiedzmy, że bardzo je kochamy i zawsze może na nas liczyć. Odpowiedzmy na wszystkie pytania.

5. Dziecko w szkole musi być zdecydowanie bardziej samodzielne niż

w przedszkolu lub w domu. Zacznijmy je tego uczyć. Wymagajmy, aby samodzielnie posprzątało zabawki, pozwólmy samemu wybrać ubrania i je na siebie założyć, choćby miało to trwać wieki. Po zabawie na dworze lub u znajomych, zachęćmy, aby samo zadbało o to, żeby znaleźć i zabrać swoje rzeczy.

6. W szkole dziecko będzie przebywało bez opieki rodziców kilka godzin dziennie. Warto przyzwyczajać je do takich rozstań. Zostawmy je

z dziadkami na kilka godzin. Pozwólmy też zanocować u kolegi bądź koleżanki.

7. Wspólnie wybierzmy niezbędne do szkoły: tornister, buty sportowe, worek na kapcie, zeszyty i piórnik. Niech będą ładne i kolorowe – wtedy dziecko będzie z radością czekało, aż będzie mogło ich użyć. Może warto pomyśleć o naklejkach, aby dziecko zawsze rozpoznało swoje rzeczy?

8. Wspólnie z dzieckiem przygotujmy również kącik do nauki – biurko

z wygodnym krzesłem, dostosowane do wzrostu kilkulatka. Zadbajmy

o dobre oświetlenie, a przede wszystkim, aby było to miejsce, w którym panuje spokój i cisza, sprzyjające skupieniu – dziecko, aby się skupić nie może być narażone na hałas telewizji lub dokazywanie młodszego rodzeństwa.

9. Dziecko powinno znać na pamięć swój adres i numery telefonów

do rodziców. Przećwiczmy też trasę do i ze szkoły – mimo że do 7 roku życia nie wolno nam puszczać dziecka samego, nigdy nie wiadomo, kiedy przyda mu się ta umiejętność. Poza tym, będzie się czuło pewniej, przebywając w znajomej okolicy.

 

Chciałybyśmy również przekazać Państwu kilka ważnych informacji dotyczących organizacji zajęć w naszej szkole:

 

• Uczniowie na początku roku szkolnego otrzymają darmowe podręczniki

i materiały ćwiczeniowe (zeszyty ćwiczeń) oraz podręcznik i ćwiczenia do języka angielskiego.

Podręczniki i ćwiczenia do religii i języka niemieckiego należy zakupić we własnym zakresie:

„Pan Bóg jest naszym Ojcem”, ks. Płaczek Paweł, Wydawnictwo Św. Wojciech

„Hallo Anna neu 1” – O.Swerlowa, KLETT

• Dzieci będą miały do dyspozycji szafki w salach lekcyjnych- na podręczniki i przybory szkolne, a także na korytarzu szafki ubraniowe.

• Uczniowie klas I-III mogą korzystać z zajęć świetlicowych na podstawie pisemnego zgłoszenia. Pierwszeństwo zapisu mają dzieci, których rodzice pracują. Wypełnioną Kartę zgłoszenia dziecka do świetlicy należy złożyć u wychowawcy do 2.09.2020 r., aktualna będzie do pobrania na stronie internetowej szkoły pod koniec sierpnia.

• Świetlica czynna jest od 6:30 do 17.00.

• Uczniowie mogą korzystać z obiadów cateringowych- informację otrzymają Państwo od wychowawców pod koniec sierpnia.

• Na terenie szkoły obowiązuje obuwie zmienne.

• Na przerwach uczniowie klas pierwszych pozostają pod opieką nauczyciela wychowawcy lub innego uczącego w danej klasie.

• W razie potrzeby uczniowie będą mieli możliwość skorzystania z pomocy specjalistów: logopedy, terapeuty, psychologa, pedagoga.

• Uczniowie będą mogli uczestniczyć w zajęciach pozalekcyjnych rozwijających zainteresowania. Oferta zostanie przedstawiona we wrześniu.

• Prosimy Rodziców dzieci, które po raz pierwszy rozpoczynają naukę

w naszej szkole o udostępnienie informacji na temat gotowości szkolnej.

 

Wyprawka pierwszoklasisty rok szkolny 2020/2021: ➢

do piórnika:

• 2 ołówki miękkie,

• klej w sztyfcie,

• nożyczki,

• linijka,

• gumka,

• temperówka,

• kredki ołówkowe,

➢do tornistra:

• zeszyt 32 kartkowy w kratkę (edukacja matematyczna),

• zeszyt 32 kartkowy w 3 linie (edukacja polonistyczna),

• zeszyt 32 kartkowy w kratkę (zeszyt do korespondencji)

➢materiały w sali lekcyjnej (należy je podpisać):

• 1 zeszyt w kratkę 32 kartkowy,

• 1 zeszyt w trzy linie 32 kartkowy,

• 2 kleje w sztyfcie

• kredki świecowe BAMBINO

• 2 teczki na gumkę,

• bloki techniczne biały i kolorowy A4,

• ryza papieru ksero,

• worek ze strojem gimnastycznym (krótkie spodenki i biała koszulka),

• podpisany worek z obuwiem zmiennym

Prosimy, aby wszystkie rzeczy były podpisane.

Mamy nadzieję, że przekazane przez nas informacje są odpowiedzią na Państwa najważniejsze pytania. Zapraszamy do odwiedzania i śledzenia pojawiających się wiadomości na stronie internetowej naszej szkoły: www.spkatarzyna.pl.

Jolanta Przybytniowska dyrektor                                                                szkoły

Małgorzata Białas

Katarzyna Mazur

 

 

 

Organ prowadzący

Gmina Siechnice
z siedzibą
w Urzędzie Miejskim

ul. Jana Pawła II
55-011 Siechnice

Organ nadzorujący

Dolnośląskie
Kuratorium Oświaty

Pl. Powstańców
Warszawy 1
50-153 Wrocław
Kontakt

Kontakt

55 - 010 Święta Katarzyna
ul. Główna 94
tel./fax: 71 311 63 78
Biuletyn Informacji Publicznej
Menu